Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Firma Techniczna BOSTA

Toruń

7

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Pompa ciepła – dlaczego warto ogrzewać nią dom?

Autor: Firma Techniczna BOSTA Grzegorz Borowicz, publikacja: 2021-03-22

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania domu może stanowić nie lada wyzwanie. Tym bardziej jest to kłopotliwe, gdy nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Przed takim dylematem stoją zarówno osoby, które budują dom, jak i te, które chcą wymienić system ogrzewania na nowy. Na rynku można znaleźć szereg różnych metod ogrzewania od tradycyjnego pieca węglowego, przez ekogroszek, gaz, czy też kocioł pelletowy bądź olejowy. Jednak nie są one tak ekonomiczne, ekologiczne i efektywne jak pompa ciepła. Mimo tego, iż obecnie jest ona jednym z najlepszych rozwiązań grzewczych dla domu, wciąż niewiele osób decyduje się na jej instalację. Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Pompa Panasonic All in One i rekuperator Neovent KNV520

Pompa ciepła jest niezwykle ekonomiczna w eksploatacji

Większość obaw, jakie budzi zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu, związanych jest z kwestiami finansowymi. Często to, co jest nowe i ekologiczne kojarzy się nam z czymś drogim w użytkowaniu. Faktem jest, iż sama instalacja pompy ciepła wiąże się z kosztem od ok. 25 tysięcy złotych wzwyż. Jest to często większy wydatek niż w przypadku innych instalacji grzewczych.

Jednak pompa ciepła broni się niezwykle niskim kosztem eksploatacji, który jest aż o 40% niższy od ogrzewania domu gazem ziemnym i o 20% mniejszy od ogrzewania węglem. Bowiem na 1 kW pobranej energii elektrycznej pompa może wytworzyć od 3 kW do nawet 5 kW energii grzewczej. Przy czym może ogrzewać nie tylko dom, ale także wodę użytkową.

Ponadto pompa ciepła nie tylko świetnie sprawdzi się do ogrzewania domu w miesiącach zimowych, ale także do jego chłodzenia latem.

Wybór pompy ciepła do ogrzewania domu to inwestycja na lata

Przez jaki czas pompa ciepła będzie działać w moim domu? Być może wiele osób zadaje sobie takie pytanie przed jej instalacją. Jest to dość istotny aspekt, szczególnie ze względu na koszt instalacji.

Jednak warto podkreślić, iż pompa ciepła to inwestycja na naprawdę wiele lat. Dobrej klasy urządzenie powinno działać bezproblemowo przez minimum 10 lat. Ważne jednak, aby pamiętać o jej corocznym serwisowaniu. Dzięki temu koszty instalacji pompy ciepła w perspektywie jej żywotności nie wydają się już aż tak wielkim kosztem. Tym bardziej że już pierwszy rachunek za ogrzewanie przyniesie dużą ulgę dla naszego portfela.

Pompa ciepła to najlepsza opcja, jeśli stawiasz na ekologię

Niewątpliwie kolejną ogromną zaletą pompy ciepła jest fakt, iż jest ona całkowicie ekologicznym urządzeniem. Sama w sobie nie produkuje żadnych szkodliwych substancji czy gazów, dzięki czemu jej użytkowanie nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Co prawda, do działania pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, która w Polsce jest produkowana głównie przez spalanie węgla. Jednak pompa ciepła może pracować również bez prądu. Jak to możliwe?

Wystarczy posiadać panele fotowoltaiczne. Dzięki nim energia, którą pompa ciepła pobiera do działania, pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Oczywiście takie źródło energii będzie działać głównie podczas cieplejszych pór roku, jednak przy dobrze dobranej mocy paneli PV letnia nadprodukcja energii elektrycznej zostanie odebrana przez pompę ciepła z sieci w miesiącach zimowych.

Decydując się na pompę ciepła, możesz otrzymać dofinansowanie na jej instalację

Doskonałą zachętą do wybrania pompy ciepła na system ogrzewania swojego domu może okazać się możliwość otrzymania dofinansowania na jej zakup i montaż. W ramach programu WFOŚiGW „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od dochodów ubiegającego się o nie beneficjenta.

Dofinansowanie dotyczy założenia pompy ciepła przy wymianie starego pieca właśnie na tę technologię. Dzięki temu można odzyskać sporą część kosztów, jakie zostały poniesione przy instalacji pompy ciepła.

Pompa ciepła jest prosta w obsłudze i cicha w pracy

Na pierwszy rzut oka pompa ciepła może wydawać się dość skomplikowanym urządzeniem, którego obsługa jest problematyczna. Jednak to tylko pozory. Pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Wystarczy raz ustawić pożądaną temperaturę, a urządzenie samo dostosuje wszystkie parametry tak, aby otrzymać zamierzony efekt przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszych kosztów.

Dodatkowo wiele urządzeń można sterować nie tylko z panelu, ale również poprzez mobilną aplikację. Dzięki temu w dowolnej chwili możemy zmienić temperaturę w sposób zdalny.

Warto również podkreślić, że pompa ciepła jest stosunkowo cichym urządzeniem, a jej praca nie zakłóca spokoju domowników. Urządzenie pracuje również całkowicie czysto, więc pomieszczenie, w którym się znajduje, można zagospodarować np. na spiżarnię.

Czytaj też: Pompy ciepła czy gaz – czym najlepiej ogrzać dom?

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 568 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła